Przez dwa dni Busko-Zdrój stało się stolicą profilaktyki. To tu setki mieszkańców i kuracjuszy z całej Polski mogło skorzystać z darmowych badań, konsultacji, porad w mobilnej strefie „Zdrowe Życie” – projektu organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej.
Zainteresowanie było ogromne – chętni ustawiali się w kolejce jeszcze przed otwarciem strefy. A można było między innymi zmierzyć sobie poziom cukru i natlenienia krwi, ciśnienie tętnicze, wykonać ekg, usg płuc, spirometrię, mammografię, skorzystać z konsultacji internistycznej, pulmonologicznej, radiologicznej, kardiologicznej, dermatologicznej, dietetycznej czy farmaceutycznej.
– Przyjechałem z Rybnika do sanatorium, jak tylko się dowiedziałem, że będzie takie wydarzenie, od razu postanowiłem, że skorzystam. To naprawdę bardzo dobra akcja – powiedział pan Piotr, który jako jeden z pierwszych skorzystał z badania spirometrycznego.
Oblegane było stanowisko Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, na którym wyrabialiśmy kartę EKUZ, potwierdzaliśmy profil zaufany. Można było skorzystać z analizatora składu ciała wraz z poradą dietetyczną, a przede wszystkim porozmawiać z naszymi doradcami do spraw profilaktyki. Zachęcaliśmy odwiedzających do korzystania z darmowych programów profilaktycznych: Profilaktyka 40 PLUS, program profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi (w niedzielę na miejscu można było wykonać mammografię), chorób układu krążenia (CHUK), profilaktyki gruźlicy i chorób odtytoniowych (w tym POCHP). Prezentowaliśmy też projekty dostępne w sieci: portal diety.nfz.gov.pl, akademia.nfz, 8 tygodni do zdrowia, aplikację mojeFizjo+, akcje Środa z Profilaktyką.
Obecna w strefie zdrowia Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, minister Grażyna Ignaczak-Bandych podkreślała, jak istotny jest fakt, że do prezydenckiego projektu włączyło się tak wiele organizacji i urzędów.
– Zdrowie, które tak ostatnio zaniedbaliśmy, jest najważniejsze. Dlatego cieszę się, że jest nas tak dużo i dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Bez Państwa wysiłku tego programu by nie było.
Do systematycznych badań zachęcała osobiście dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ Małgorzata Kiebzak.
– Bardzo cieszymy się, że mobilna strefa zawitała do naszego regionu, do Buska-Zdroju. Dzięki temu z badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich mogą skorzystać zarówno mieszkańcy regionu, ale też przebywający na leczeniu uzdrowiskowym kuracjusze z całego kraju. Pamiętajmy, że 70-80 procent stanu naszego zdrowia zależy od nas samych: trybu życia, diety, systematycznych badań, czyli przede wszystkim od profilaktyki.
– Chciałam się dowiedzieć czegoś więcej o Profilaktyce 40 Plus. Co mam zrobić, by wykonać badania i gdzie się zgłosić? – pytała pani Emilia, która była jedną z ponad pięciuset osób odwiedzających nasze stanowisko.
Nasi doradcy szczegółowo wszystko wyjaśniali, przekazywali listy placówek realizujących program „Profilaktyka 40 Plus” i zachęcali do korzystania ze wszystkich projektów profilaktycznych.
Ponad 100 osób skorzystało z analizy składu ciała, a było to jedno z trzech takich stanowisk w mobilnej strefie. I choć wakacje za nami, niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – wydaliśmy ich 121. Uczyliśmy też na fantomach, jak wykonać samobadanie piersi i jak można u siebie wykryć guza.
W niedzielę ponad 40 pań wykonało mammografię.
Wielu odwiedzających skorzystało z konsultacji farmaceutycznych. Justyna Stanek i Kamila Klimczyk z Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej wyjaśniały między innymi czym jest polipragmazja czy jak stosować suplementy diety oraz zioła, jakich leków nie można ze sobą łączyć.
***
Projekt „Zdrowe Życie”, który Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda objęli Patronatem Honorowym, został przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ oraz PZU S.A. Do organizatorów dołączyły również Narodowe Centrum Krwi, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, Główny Inspektorat Sanitarny, Naczelna Izba Aptekarska, a także wojsko, policja i straż pożarna.